Leadership Ministry

Leadership Ministry
(Subject to changes, corrections and/or adjustments)


Reverend Carnel Richardson
Lead Pastoral Minister

Reverend Dr. April Y. M. Hearn
Executive Pastoral Staff

Reverend Dr. Craig D. Ester, Sr.
Executive Pastoral Staff

Reverend Ronald L. Copeland
Executive Pastoral Staff/Project Manager

Trustee Harold Curry
Financial Administrator

Deacon Ray Nelson
Deacon Chairperson/Leadership Team

Deacon Paulette Griffin
1st Vice Chairperson/Leadership Team

Deacon James Douglas
2nd Vice Chairperson/Leadership Team

Trustee Vonetta Clark-Tooles
Chairperson/Leadership Team

Trustee Vernest "Rick" Spivey
Co-Chairperson/Leadership Team

Deacon Sammie Scipio
Treasurer/Leadership Team

Sister Jacqueline Davis
Member-at-Large Leadership Team


PASTORAL STAFF
Reverend Elizabeth Denard
Minister Carolyn Frost
Reverend Brian Gibson
Reverend Vanessa Gulley
Reverend Dr. Brenda Simuel Jackson
Reverend Doris Montgomery
Reverend Gary Pullum
Minister Patricia Scarber
Minister Maxine Stephens


PULPIT MINISTRY
Minister Mae Alexander
Minister Trinie Allen
Minister Fatimah Blakely
Minister Vera Brown
Minister Damon Dixon
Minister Linda Ellis
Minister Jennifer Ellison
Minister Tamica Grant
Minister Linda Green
Rev. Mary Holcolm
Rev. Nadolyn Hoskins
Minister Kim Houston
Minister Barbara Lane
Reverend Ozell McCarter
Minister Lawrence Phillips
Minister Constance Phipps
Minister Ernestine Smith
Minister Dion Traylor
Minister Rodney White
Minister Cedric Wyckoff


MINISTER OF MUSIC
Brother James L. Newby, IV

DIRECTOR OF CHRISTIAN EDUCATION
Reverend Doris Montgomery, Chairperson

SUNDAY SCHOOL MINISTRY
Sister Dorothy Curry, Superintendent
Sis. Jeanette Stanley, Assistant Superintendent


ADMINISTRATIVE STAFF
Minister Maxine Stephens, Church Secretary
Deacon Latonia Minus, Office Assistant


CHURCH CLERK
Deaconess Shirley Perkins McClain, Church Clerk
Deaconesss Cassandra Johnson, Assistant Church Clerk


CUSTODIAL/SECURITY STAFF
Deacon Curtis Turner, Building Supervisor

Deaconess Glenzia Hart, Custodian

Deacon Johnnie Scott, Security Supervisor

Brother Charles “Chuck” Legreair, Security

Bro. Richard Walker, Security

Vincent Thomas, Security


TREASURER
Deacon Sammie Scipio, Treasurer
Trustee Robert Douglas, Assistant Treasurer


DEACON MINISTRY
Deacon Leon Ard
Deacon Carl Arrington
Deacon Edna Arrington
Deacon Thomas Beard, Sr.
Deacon Brian Brandom
Deacon Linda Bridgforth
Deacon Garth Brooks
Deacon Rufus Caffee
Deacon Barbara Dickie
Deacon James Douglas, 2nd Vice Chairperson
Deacon Elizabell Gary
Deacon Paulette Griffin, 1st Vice Chairperson
Deacon Frank Gulley
Deacon David L. Johnson
Deacon Andre Lowe
Deacon Helen Malone
Deacon Gary Marable
Deacon Michael McKee
Deacon Eric Minus
Deacon Latonia Minus
Deacon Eric Nelson
Deacon Josephine Nelson
Deacon Ray Nelson, Chair
Deacon LeeAnna Parham
Deacon Alex Pickens, Jr.
Deacon Charle Pickens
Deacon Sheldon Pullum
Deacon Julie Rambo
Deacon MacArthur Rambo
Deacon Keith Reid
Deacon Wilbert Richardson
Deacon Will Robinson
Deacon Sammie Scipio, Treasurer
Deacon Johnnie Scott
Deacon Latrecia Scott
Deacon Lee Curtis Turner
Deacon Ittilious Wilson
Deacon Paul Wilson
Deacon Yolanda Young


DEACON EMERITUS
Deacon James Crawford
Deacon Odis Hester


TRUSTEE MINISTRY
Trustee Barbara Baker
Trustee Michael Baxter
Trustee Theresa Bennett
Trustee Luther Bradley
Trustee Denise Brooks
Trustee Darren Bumper
Trustee Vonetta Clark-Tooles, Chairperson
Trustee Mark Colbert
Trustee Ray Collins
Trustee Jerome Cunningham, Sr.
Trustee Harold G. Curry
Trustee Rosemary Custard
Trustee Mary L. Davis
Trustee Robert Douglas
Trustee Sherrice Douglas
Trustee Steven Dye
Trustee Pamela Galloway
Trustee Frank Gates, III
Trustee Marcopolo Harper
Trustee Deborah Hunter-Harvill
Trustee Sam Malcheff
Trustee Sonia Marzette
Trustee Shirley McGinnis
Trustee Joseph Moore
Trustee Glenda Myhand
Trustee Odell Parker
Trustee Pete Pistochini
Trustee Lewis Rowe
Trustee Jevon Spencer
Vernest "Rick" Spivey, Co-Chairperson
Trustee Yvette Stafford
Trustee Lee Thompson
Trustee Mellinee Thompson
Trustee Lolita Walton
Trustee Herman Williams
Trustee Dorothy Woodruff
Trustee Russel York


TRUSTEE EMERITUS
Trustee Herman Bennett
Trustee William Pitts
Trustee Eugene Turner
Trustee Michael Wilson

DEACONESS MINISTRY
Deaconess Desseree Smith, Chairperson
Deaconess April Johnson, Co-Chairperson

Deaconess Velma Ard
Deaconess Edith Bailey
Deaconess Delphine Beard
Deaconess Deborah Colbert
Deaconess Barbara Collins
Deaconess Myra Dunn
Deaconess Monica Easterling
Deaconess Dorothy Echols
Deaconess Anna Glenn
Deaconess Helen Gray
Deaconess Glenzia Hart
Deaconess Cassandra Johnson, Assistant Church Clerk
Deaconess LueElla Johnson
Deaconess Laura Kidd
Deaconess Mary Ann Lee
Deaconess Sheila Marable
Deaconess Edna McBurrows
Deaconess Sharon McKee
Deaconess Joyce McCarter
Deaconess Shirley McClain, Church Clerk
Deaconess Constance Page
Deaconess Arnett Parham
Deaconess Eve Pistochini
Deaconess Charlotte Pitts
Deaconess Sheila Primas
Deaconess Annie Pullum
Deaconess Carmaletta Pullum
Deaconess Brenda Roquemore
Deaconess Roselyn Traylor
Deaconess Shirley Turner
Deaconess Anita Weekes
Deaconess Patricia Wilson

DEACONESS EMERITUS
Deaconess Lois E. Primas

BEREAVEMENT AND HOPE SUPPORT GROUP MINISTRY
Sister Dorothy Curry, Chairperson

BOY SCOUT PACK/TROOP 689
Minister Arthur Reamey, Scout Coordinator

COMMUNICATIONS CLERK
Sister Tanesha Allen, Chairperson

COURTESY MINISTRY
Sister Betty Merritt, Chairperson
Annise Brown, Co-Chairperson

DAUGHTERS OF LIGHT MIME MINISTRY
Sister Venita Weekes, Chairperson

EVANGELISM OUTREACH MINISTRY
Minister Vera Brown, Chairperson
Deacon Eric Minus, Co-Chairperson

NP MOBILE FOOD PANTRY DISTRIBUTION
Reverend Nadolyn Hoskins, Co-Chairperson
Minister Damon Dixon, Co-Chairperson
Deacon Henry Malone, General Liasion 

GENERAL MISSION MINISTRY

GIRL SCOUT TROOP 75268/75629/75270/75274
Sister Heather Newman, Scout Coordinator

H.U.G.S CANCER SUPPORT GROUP MINISTRY
Brother Winfred Blackmon, Chairperson

KITCHEN MINISTRY

LITURGICAL DANCE MINISTRY

MARRIED COUPLES MINISTRY
Minister Damon and Sister Tynia Dixon, Chairpersons

MULTIMEDIA MINISTRY (Audio/Visual)
Deacon Keith Reid, Chairperson

MUSIC MINISTRY PRESIDENTS
Combined Choir
Sister Sharon Brewton, President
Deaconess Deborah Colbert, Vice President

Mighty Men of God
Brother Herbert Sowell, President

NURSES CARE MINISTRY
Sis. Beverly Jackson, Chairperson

PASTOR’S CARE MINISTRY
Sister Willine Anderson, Chairperson

PRISON/CORRECTION MINISTRY
Deacon James Douglas, Chairperson

QUILTING MINISTRY
Deacon Julie Rambo, Chairperson

SEASONED SENIOR CITIZEN’S MINISTRY
Sister Erma Lee, Chairperson

SINGLES MINISTRY (FOREVER YOUNG)
Sister Gena Fry, Chairperson

SISTER TO SISTER FELLOWSHIP MINISTRY
Minister Fatimah Blakely, Chairperson

SOCIAL MEDIA MINISTRY
Sister Dawna Benson, Chairperson

TRANSPORTATION MINISTRY
Deacon Johnnie Scott, Chairperson

USHER MINISTRY No. 1
Sister Carol Nevels-Fleming, Chairperson

USHER MINISTRY No. II
Sister Rosamary Naphier, Chairperson

FOREVER YOUNG ADULT USHER MINISTRY
Trustee Yvette Stafford, Chairperson

YOUTH USHER MINISTRY
Sister Tuesday Rambo-McCall, Leader

YOUNG ADULT/COLLEGE MINISTRY
Reverend Carnel Richardson, Young Adult Minister
Sister Joanetta Wyckoff, Young Adult Women's Mentor

CHILDREN’S MINISTRY
Reverend Dr. April Hearn, Pastoral Liaison
Sister Yolonda Spivey, Chairperson
Deacon Gary Marable, Children’s Ministry
Minister Barbara Lane, Children’s Ministry

YOUTH MINISTRY
Reverend Carnel Richardson, Youth Pastor