2018 Leadership Ministry Roster

2018 Leadership Ministry Roster

(Subject to changes, corrections and/or adjustments)

Reverend Carnel Richardson
Lead Pastoral Minister

Reverend Dr. April Y. M. Hearn
Executive Pastoral Staff

Reverend Dr. Craig D. Ester, Sr.
Executive Pastoral Staff

Reverend Ronald L. Copeland
Executive Pastoral Staff/Project Manager

Trustee Harold Curry
Financial Administrator

Deacon MacArthur Rambo
Deacon Chairperson/Leadership Team

Deacon Henry Malone
1st Vice Chairperson/Leadership Team

Deacon Paulette Griffin
2nd Vice Chairperson/Leadership Team

Trustee Dorris Walker
Chairperson/Leadership Team

Trustee Joe Clay
Co-Chairperson/Leadership Team

Trustee Denise Brooks
Treasurer/Leadership Team

PASTORAL STAFF
Reverend Elizabeth Denard
Reverend Brian Gibson
Reverend Vanessa Gulley
Minister Brenda Simuel Jackson
Reverend Doris Montgomery
Reverendrend Gary Pullum
Minister Carolyn Frost
Minister Patricia Scarber
Minister Maxine Stephens

PULPIT MINISTRY
Minister Mae Alexander
Minister Trinie Allen
Minister Fatimah Blakely
Minister Vera Brown
Minister Damon Dixon
Minister Linda Ellis
Minister Jennifer Ellison
Minister Tamica Grant
Minister Linda Green
Minister Rennonnia Hastie
Reverend Mary Holcolm
Minister Kim Houston
Reverend Nadolyn Hoskins
Minister Barbara Lane
Reverend Ozell McCarter
Minister Lawrence Phillips
Minster Cassandra Phipps
Minister Constance Phipps
Minister Arthur Reamey
Minister Ernestine Smith
Minister Dion Traylor
Minister Rodney White
Minister Cedric Wyckoff

MINISTER OF MUSIC
Brother James L. Newby, IV

DIRECTOR OF CHRISTIAN EDUCATION
Reverend Doris Montgomery
Chairperson

SUNDAY SCHOOL MINISTRY
Deaconess Lois E. Primas
Superintendent

Sister Dorothy Curry
Assistant Superintendent

ADMINISTRATIVE STAFF
Minister Maxine Stephens
Church Secretary

Deacon Latonia Minus
Office Assistant

CHURCH CLERK
Sister Bessie Jenkins
Church Clerk

Trustee Sherrice Douglas
Asst. Church Clerk

CUSTODIAL/SECURITY STAFF
Brother Godfrey Bowen
Custodian

Deaconess Glenzia Hart
Custodian

Sister Monita Williams
Custodian

Deacon Curtis Lee Turner
Security Supervisor

Brother Charles “Chuck” Legreair
Security

Bro. Richard Walker
Security

TREASURER
Trustee Denise Brooks
Treasurer
Deacon Frank Gulley
Assistant Treasurer

DEACON MINISTRY
Deacon Leon Ard
Deacon Carl Arrington
Deacon Edna Arrington
Deacon Thomas Beard, Sr.
Deacon Brian Brandom
Deacon Linda Bridgforth
Deacon Garth Brooks
Deacon Rufus Caffee
Deacon Odessa Carter
Deacon James Crawford
Deacon Charles Daniels
Deacon Barbara Dickie
Deacon James A. Douglas, Jr.
Deacon Albert Evans
Deacon Pamela Evans
Deacon Elizabell Gary
Deacon Frank Gulley
Deacon Odis Hester
Deacon Paula Hightower
Deacon David L. Johnson
Deacon Andre Lowe
Deacon Helen Malone
Deacon Gary Marable
Deacon Michael McKee
Deacon Eric Minus
Deacon Latonia Minus
Deacon Eric Nelson
Deacon Ray V. Nelson
Deacon LeeAnna Parham
Deacon Alex Pickens, Jr.
Deacon Charle Pickens
Deacon Josephine Price
Deacon Charles Primas
Deacon Sheldon Pullum
Deacon Julie Rambo
Deacon Keith Reid
Deacon Wilbert Richardson
Deacon Will Robinson
Deacon Sammie Scipio
Deacon Johnnie Scott
Deacon Latrecia Scott
Deacon Lee Curtis Turner
Deacon Ittilious Wilson
Deacon Paul Wilson
Deacon Yolanda Young

DEACON IN PROCESS

DEACON EMERITUS
Deacon Willie B. Lee, Jr.

TRUSTEE MINISTRY
Trustee Barbara Baker
Trustee Michael Baxter
Trustee Theresa Bennett
Trustee Luther Bradley
Trustee Denise Brooks
Trustee Darren Bumper
Trustee Mark Colbert
Trustee Ray Collins
Trustee Jerome Cunningham, Sr.
Trustee Harold G. Curry
Trustee Mary L. Davis
Trustee James A. Galloway
Trustee Pamela Galloway
Trustee Marcopolo Harper
Trustee Deborah Hunter-Harvill
Trustee Sonia Marzette
Trustee Sam Malcheff
Trustee Shirley McGinnis
Trustee Joseph Moore
Trustee Glenda Myhand
Trustee James Newman
Trustee Odell Parker
Trustee Pete Pistochini
Trustee William Pitts
Trustee Lewis Rowe
Trustee Jevon Spencer
Trustee Vernest Spivey
Trustee Yvette Stafford
Trustee Lee Thompson
Trustee Mellinee Thompson
Trustee Herman Williams
Trustee Michael Wilson
Trustee Dorothy Woodruff
Trustee Russel York

TRUSTEE EMERITUS
Trustee Herman Bennett
Trustee Hattie E. Knox
Dean of Trustees Charlie Hearn, Sr.
Trustee Eugene Turner

TRUSTEES IN TRAINING
Vonetta Clark
Rosemary Custard
Steven Dye
Frank Gates, III
Lolita Walton
Sherrice Douglas
Robert Douglas


DEACONESS MINISTRY
Deaconess Desseree Smith
Chairperson

Deaconess April Johnson
Co-Chairperson

Deaconess Velma Ard
Deaconess Edna McBurrows
Deaconess Edith Bailey
Deaconess Delphine Beard
Deaconess Deborah Colbert
Deaconess Barbara Collins
Deaconess Myra Dunn
Deaconess Monica Easterling
Deaconess Dorothy Echols
Deaconess Anna Glenn
Deaconess Helen Gray
Deaconess Glenzia Hart
Deaconess Priscilla Hearn
Deaconess Arvadia Howard
Deaconess Barbara Jacobs
Deaconess LueElla Johnson
Deaconess Laura Kidd
Deaconess Mary Ann Lee
Deaconess Sheila Marable
Deaconess Sharon McKee
Deaconess Joyce McCarter
Deaconess Shirley McClain
Deaconess Cassandra McDaniel
Deaconess Ernestine Nimmons
Deaconess Myrtle Nelson
Deaconess Constance Page
Deaconess Arnett Parham
Deaconess Eve Pistochini
Deaconess Charlotte Pitts
Deaconess Lois E. Primas
Deaconess Sheila Primas
Deaconess Annie Pullum
Deaconess Carmaletta Pullum
Deaconess Brenda Roquemore
Deaconess Louverna Townsend
Deaconess Roselyn Traylor
Deaconess Shirley Turner
Deaconess Anita Weekes
Deaconess Patricia Wilson

BEREAVEMENT AND HOPE SUPPORT MINISTRY
Sister Dorothy Curry
Chairperson

BROTHER TO BROTHER FELLOWSHIP MINISTRY
Minister Arthur Reamey
Chairperson

BOY SCOUT PACK/TROOP 689
Minister Arthur Reamey
Scout Coordinator

CARE GIVERS SUPPORT GROUP
Sister Lossie Pearson
Chairperson

CHURCH DECORATING MINISTRY
Sis. Rhonda Perkins

Chairperson
COMMUNICATIONS CLERK
Sister Tanesha Allen
Chairperson

COURTESY MINISTRY
Sister Vonetta Clark
Chairperson

DAUGHTERS OF LIGHT MIME MINISTRY
Sister Venita Weekes
Chairperson

EVANGELISM OUTREACH MINISTRY
Minister Vera Brown
Chairperson

Deacon Eric Minus
Co-Chairperson

FOOD PANTRY
Reverend Mary J. Holcolm
Chairperson

GENERAL MISSION MINISTRY
Deacon Yolanda Young
Chairperson

GIRL SCOUT TROOP 75268/75629/75270/75274
Sister Kenyatta Juniel
Scout Coordinator

GRAPHIC DESIGN MINISTRY
Brother Phil Lewis
Chairperson

Sister Heather Newman
Co-Chairperson

HELPING HANDS MINISTRY (For Senior Citizens)
Deacon Sheldon Pullum
Chairperson

H.U.G.S CANCER SUPPORT GROUP MINISTRY
Brother Winfred Blackmon
Chairperson

KITCHEN MINISTRY
Sister Betty Merritt
Chairperson

LIFE AND HEALTH MINISTRY
Sister Norma Thomas
Chairperson

LITURGICAL DANCE MINISTRY
Sister Brittany Grimes
Chairperson

MARRIED COUPLES MINISTRY
Minister Damon and Sister Tynia Dixon
Chairpersons

MULTIMEDIA MINISTRY (Audio/Visual)
Deacon Keith Reid
Chairperson

MUSIC MINISTRY PRESIDENTS
Spirit of Praise
Sister Jeanette Girty

Choraleers
Sister Lela Chapman-Cry

Mighty Men of God
Deacon Paul Wilson

Celestial Children’s Choir
Sister Hanna Okai

NURSES CARE MINISTRY
Sis. Selest Reamey
Chairperson

NURU BOOKSTORE
Sister Sylvia Bradley
Operations Assistant

PASTOR’S CARE MINISTRY
Sister Willine Anderson
Chairperson

PHOTOGRAPHY MINISTRY
Brother Phil Lewis
Chairperson

PRISON/CORRECTION MINISTRY
Minister Brenda Jackson
Chairperson

QUILTING MINISTRY
Deacon Julie Rambo
Chairperson

SEASONED SENIOR CITIZEN’S MINISTRY
Sister Erma Lee
Chairperson

SINGLES MINISTRY (FOREVER YOUNG)
Sister Gena Fry
Chairperson

SISTER TO SISTER FELLOWSHIP MINISTRY
Minister Fatimah Blakely
Chairperson

TRANSPORTATION MINISTRY
Deacon Johnnie Scott
Chairperson

USHER MINISTRY No. 1
Sister Asenath Embry
Chairperson

USHER MINISTRY No. II
Sister Rosamary Naphier
Chairperson

FOREVER YOUNG ADULT USHER MINISTRY
Trustee Yvette Stafford
Chairperson

YOUTH USHER MINISTRY
Sister Lynsi Stafford
Chairperson

YOUNG ADULT/COLLEGE MINISTRY
Reverend Carnel Richardson
Young Adult Minister

Sister Joanetta Wyckoff
Mentor

CHILDREN’S MINISTRY
Reverend Dr. Craig Ester
Pastoral Liaison

Sister Renee McCree
Children’s Ministry, Chairperson

Deacon Gary Marable
Children’s Ministry

Minister Barbara Lane
Children’s Ministry

YOUTH IN ACTION
Sister Venita Weekes
Youth In Action Coordinator

Minister Barbara Lane
Co-Chairperson

Sister Karen Abbott
Co-Chairperson

YOUTH MINISTRY
Reverend Carnel Richardson
Youth Minister
Sister Amariah Benson
Sister Micah Benson
Deacon Garth Brooks
Sister Rosemary Custard
Sister Rolanda Copeland
Reverend Brian Gibson
Brother Curtis Girty
Sister Brittany Grimes
Minister Kim Houston
Sister Adrienne Kendrick
Deacon Gary Marable
Minister Cassandra Phipps
Minister Maxine Stephens
Minister Dion Traylor
Minister Cedric Wyckoff