2017 Leadership Ministry Roster

2017 Leadership Ministry Roster

(Subject to changes, corrections and/or adjustments)

Reverend Carnel Richardson
Lead Pastoral Minister
Reverend April Hearn
Pastoral Staff
Reverend Dr. Craig D. Ester, Sr.
Pastoral Staff
Trustee Harold Curry
Financial Administrator
Deacon MacArthur Rambo
Deacon Chairperson
Deacon Henry Malone
1st Vice Chairperson
Deacon Paulette Griffin
2nd Vice Chairperson
Trustee Dorris Walker
Chairperson
Trustee Joe Clay
Co-Chairperson
PASTORAL STAFF
Reverend Elizabeth Denard
Reverend Brian Gibson
Reverend Vanessa Gulley
Minister Brenda S. Jackson
Reverend Doris Montgomery
Reverendrend Gary Pullum
PULPIT MINISTRY
Minister Mae Alexander
Minister Trinie Allen
Minister Fatimah Blakely
Minister Vera Brown
Reverend Ronald L. Copeland
Minister Damon Dixon
Minister Mary Edwards
Minister Linda Ellis
Minister Jennifer Ellison
Minister Carolyn Frost
Minister Tamica Grant
Minister Linda Green
Minister Sandra Harrison
Minister Stanley Harrison
Minister Rennonnia Hastie
Reverend Randolph F. Henlon
Reverend Mary Holcolm
Minister Kim Houston
Reverend Nadolyn Hoskins
Minister Barbara Lane
Reverend Ozell McCarter
Minister Lawrence Phillips
Minster Cassandra Phipps
Minister Constance Phipps
Minister Arthur Reamey
Minister Lorraine Shamley
Minister Patricia Scarber
Minister Ernestine Smith
Minister Maxine Stephens
Minister Rodney White
Minister Cedric Wyckoff

MINISTER OF MUSIC
Brother James L. Newby, IV
DIRECTOR OF CHRISTIAN EDUCATION
Reverend Doris Montgomery
Chairperson
SUNDAY SCHOOL MINISTRY
Deaconess Lois E. Primas
Superintendent
Sister Dorothy Curry
Assistant Superintendent
ADMINISTRATIVE STAFF
Minister Maxine Stephens
Church Secretary
Deacon Latonia Minus
Office Assistant
CHURCH CLERK
Sister Bessie Jenkins
Church Clerk
Sister Bernadette Walker
Asst. Church Clerk
CUSTODIAL/SECURITY STAFF
Reverend Ronald L. Copeland
Custodial Supervisor
Deacon Thomas Beard, Sr.
Custodian
Brother Godfrey Bowen
Custodian
Deaconess Glenzia Hart
Custodian
Brother Dwayne Noland
Custodian
Sister Monita Williams
Custodian
Deacon Curtis Lee Turner
Security Supervisor
Sister Catherine Johnson
Security
Brother Sam “Grady” Johnson
Security
Brother Charles “Chuck” Legreair
Security
Sister JoAnn Robinson
Security
Bro. Richard Walker
Security

TREASURER
Trustee Denise Brooks
Treasurer
Deacon Frank Gulley
Assistant Treasurer

DEACON MINISTRY
Deacon Leon Ard
Deacon Carl Arrington
Deacon Edna Arrington
Deacon Thomas Beard, Sr.
Deacon Brian Brandom
Deacon Linda Bridgforth
Deacon Garth Brooks
Deacon Rufus Caffee
Deacon Odessa Carter
Deacon James Crawford
Deacon Charles Daniels
Deacon Barbara Dickie
Deacon James A. Douglas, Jr.
Deacon Albert Evans
Deacon Pamela Evans
Deacon Elizabell Gary
Deacon Frank Gulley
Deacon Odis Hester
Deacon Paula Hightower
Deacon Brigitte Johnson
Deacon David L. Johnson
Deacon Andre Lowe
Deacon Helen Malone
Deacon Gary Marable
Deacon Michael McKee
Deacon Eric Minus
Deacon Latonia Minus
Deacon Eric Nelson
Deacon Ray V. Nelson
Deacon LeeAnna Parham
Deacon Alex Pickens, Jr.
Deacon Charle Pickens
Deacon Josephine Price
Deacon Charles Primas
Deacon Sheldon Pullum
Deacon Julie Rambo
Deacon Keith Reid
Deacon Wilbert Richardson
Deacon Will Robinson
Deacon Sammie Scipio
Deacon Johnnie Scott
Deacon Latrecia Scott
Deacon Lee Curtis Turner
Deacon Ittilious Wilson
Deacon Paul Wilson
Deacon Yolanda Young

DEACON IN PROCESS

DEACON EMERITUS
Deacon Willie B. Lee, Jr.

TRUSTEE MINISTRY
Trustee Barbara Baker
Trustee Michael Baxter
Trustee Theresa Bennett
Trustee Luther Bradley
Trustee Denise Brooks
Trustee Darren Bumper
Trustee Mark Colbert
Trustee Ray Collins
Trustee Jerome Cunningham, Sr.
Trustee Harold G. Curry
Trustee Mary L. Davis
Trustee James A. Galloway
Trustee Pamela Galloway
Trustee Marcopolo Harper
Trustee Deborah Hunter-Harvill
Trustee Sonia Marzette
Trustee Sam Malcheff
Trustee Shirley McGinnis
Trustee Joseph Moore
Trustee Glenda Myhand
Trustee James Newman
Trustee Pete Pistochini
Trustee William Pitts
Trustee Jermonte Ponder
Trustee Lewis Rowe
Trustee Ron Sanders
Trustee Jevon Spencer
Trustee Vernest Spivey
Trustee Yvette Stafford
Trustee Lee Thompson
Trustee Mellinee Thompson
Trustee Eugene Turner
Trustee Herman Williams
Trustee Michael Wilson
Trustee Dorothy Woodruff
Trustee Russell York

TRUSTEE EMERITUS
Trustee Herman Bennett
Trustee Hattie E. Knox
Trustee Blondy Hester
Dean of Trustees Charlie Hearn, Sr.

TRUSTEES IN TRAINING

DEACONESS MINISTRY
Deaconess Desseree Smith
Chairperson
Deaconess April Johnson
Co-Chairperson
Deaconess Velma Ard
Deaconess Edna McBurrows
Deaconess Edith Bailey
Deaconess Delphine Beard
Deaconess Deborah Colbert
Deaconess Barbara Collins
Deaconess Ruth Douglas
Deaconess Myra Dunn
Deaconess Monica Easterling
Deaconess Dorothy Echols
Deaconess Anna Glenn
Deaconess Helen Gray
Deaconess Glenzia Hart
Deaconess Priscilla Hearn
Deaconess Arvadia Howard
Deaconess Barbara Jacobs
Deaconess LueElla Johnson
Deaconess Laura Kidd
Deaconess Mary Ann Lee
Deaconess Louise Maddox
Deaconess Sheila Marable
Deaconess Sharon McKee
Deaconess Joyce McCarter
Deaconess Shirley McClain
Deaconess Cassandra McDaniel
Deaconess Ernestine Nimmons
Deaconess Myrtle Nelson
Deaconess Constance Page
Deaconess Arnett Parham
Deaconess Eve Pistochini
Deaconess Charlotte Pitts
Deaconess Lois E. Primas
Deaconess Sheila Primas
Deaconess Annie Pullum
Deaconess Carmaletta Pullum
Deaconess Brenda Roquemore
Deaconess Louverna Townsend
Deaconess Roselyn Traylor
Deaconess Shirley Turner
Deaconess Anita Weekes
Deaconess Patricia Wilson

BEREAVEMENT AND HOPE SUPPORT MINISTRY
Sister Dorothy Curry
Chairperson
BROTHER TO BROTHER FELLOWSHIP MINISTRY
Minister Arthur Reamey
Chairperson
BOY SCOUT PACK/TROOP 689
Deacon David L. Johnson
Scout Coordinator
CARE GIVERS SUPPORT GROUP
Sister Lossie Pearson
Chairperson
CHURCH DECORATING MINISTRY
COMMUNICATIONS CLERK
Sister Tanesha Allen
Chairperson
COURTESY MINISTRY
Sister Cassandra McDaniel
Chairperson
DAUGHTERS OF LIGHT MIME MINISTRY
Sister Venita Weekes
Chairperson
EVANGELISM OUTREACH MINISTRY
Minister Stanley and Minister Sandra Harrison
Chairperson
FOOD PANTRY
Reverend Mary J. Holcolm
Chairperson
GENERAL MISSION MINISTRY
Deacon Yolanda Young
Chairperson
GIRL SCOUT TROOP 75268/75629/75270/75274
Sister Yolanda Hoye
Scout Coordinator
GRAPHIC DESIGN MINISTRY
Brother Phil Lewis
Chairperson
Sister Heather Newman
Co-Chairperson
HELPING HANDS MINISTRY (For Senior Citizens)
Deacon Sheldon Pullum
Chairperson
H.U.G.S CANCER SUPPORT GROUP MINISTRY
Brother Winfred Blackmon
Chairperson
KITCHEN MINISTRY
Sister Betty Merritt
Chairperson
LIFE AND HEALTH MINISTRY
Sister Norma Thomas
Chairperson
LITURGICAL DANCE MINISTRY
Sister Brittany Grimes
Chairperson
MARRIED COUPLES MINISTRY
Minister Damon and Sister Tynia Dixon
Chairpersons
MULTIMEDIA MINISTRY (Audio/Visual)
Deacon Keith Reid
Chairperson
MUSIC MINISTRY PRESIDENTS
Spirit of Praise
Sister Jeanette Girty

Choraleers
Sister Lela Chapman-Cry

Mighty Men of God
Deacon Paul Wilson

Celestial Children’s Choir
Sister Hanna Okai
NURSES CARE MINISTRY
Sis. Selest Reamey
Chairperson
NURU BOOKSTORE
Sister Sylvia Bradley
Operations Assistant
PASTOR’S CARE MINISTRY
Sister Dorothea Williams
Chairperson
PHOTOGRAPHY MINISTRY
Brother Phil Lewis
Chairperson
PRISON/CORRECTION MINISTRY
Minister Brenda Jackson
Chairperson
QUILTING MINISTRY
Deacon Julie Rambo
Chairperson
SEASONED SENIOR CITIZEN’S MINISTRY
Sister Erma Lee
Chairperson
SINGLES MINISTRY (FOREVER YOUNG)
Sister Gena Fry
Chairperson
SISTER TO SISTER FELLOWSHIP MINISTRY
Minister Fatimah Blakely
Chairperson
TRANSPORTATION MINISTRY
Deacon Johnnie Scott
Chairperson
USHER MINISTRY No. 1
Sister Asenath Embry
Chairperson
USHER MINISTRY No. II
Sister Rosamary Naphier
Chairperson
FOREVER YOUNG ADULT USHER MINISTRY
Trustee Yvette Stafford
Chairperson
YOUTH USHER MINISTRY
Sister Lynsi Stafford
Chairperson
YOUNG ADULT/COLLEGE MINISTRY
Reverend Carnel Richardson
Young Adult Minister
Sister Joanetta Wyckoff
Mentor
CHILDREN’S MINISTRY
Reverend Dr. Craig Ester
Pastoral Liaison
Sister Renee McCree
Children’s Ministry

Minister Lorraine Shamley
Children’s Ministry

Deacon Gary Marable
Children’s Ministry

Minister Barbara Lane
Children’s Ministry

Sister Venita Weekes
Youth In Action Coordinator

YOUTH MINISTRY
Reverend Carnel Richardson
Youth Minister
Sister Amariah Benson
Sister Micah Benson
Deacon Garth Brook
Sister Rose Custard
Reverend Brian Gibson
Brother Curtis Girty
Sister Brittany Grimes
Minister Kim Houston
Sister Amber Johnson
Sister Adrienne Kendrick
Deacon Gary Marable
Minister Cassandra Phipps
Minister Maxine Stephens
Minister Cedric Wyckoff
Deacon Yolanda Young